Ajalugu

Basenji pärineb Aafrika lääne osast, põhiliselt Kongo ja Sudaani aladelt, kuid nad on levinud ka suurele osale teistele Aafrika aladele.
Sierra Leones tuntakse basenjisid kui "rääkivaid koeri", kuna nad joodeldavad haukumise asemel. Basenjid on tuntud ka kui "nõiakoerad"- mida võimsam on nõid, seda rohkem basenjisid ta omas.
Tangayika pärismaalased eemaldasid oma basenjidelt must_bas.jpgsabad ja kasutasid neid siis inimahvide jahil- siis ei saanud ahvid koera kinni haarata ja tappa.
Libeerias, juhul kui ta polnud piisavalt hea kütt, lõpetas basenji oma elu maitsva suupistena...
Basenjil on hämmastavalt hea nägemis ja lõhnataju. On fantastiline, kuidas ta hüpleb 5 jala kõrguses heinas üles- alla. Tundub nagu hõljuks ta õhus. Hüppe tipus heidab ta kiire pilgu ümbrusele ja haistab lõhnasid. Sellest tuleneb üks selle tõu Aafrika nimi "m'bwa m'kumbe m'bwaamwitu" ehk  "ülea-alla hüppav koer".


Kirjeldus

Basenjil võib olla 4 tüüpi karvavärvust- punane/valge, must/valge, trikolor/valge ja brindle/valge. Kõigil neil on valged käpad/jalad. sabaots ja valge osa rinnal. Neil võib olla valgeid märgiseid näol ja kaelal.
Neil on ettepoole suunduvad kikk-kõrvad ja iseloomulik kortsuline otsmik. Saba on rõngas mõlemale poole, toetudes puusale.
Basenji ei haugu, kuid ta pole kaugeltki vaikne koer. Ta teeb erinevaid koera häälitsusi, lisaks temale iseloomulik joodeldamine- kui ta on väga erutatud või õnnelik.
Sarnaselt kassile vihkab basenji niiskust ja külma. Kui ta saab märjaks või mudaseks, siis puhastab ta end nagu kass. Samamoodi aitab ta ka teist koera või inimest. Basenji kasutab oma esijalgu edukalt nii mängimiseks kui ka kõrvade ja näo pesemiseks.Nagu kasski valib basenji istumiseks parima tugitooli või sohva või istub päikeselisel aknalaual ja vaatab mõnuledes maailma.ta on lõputu päikesekummardaja. Väga harva otsib ta varjulist laiku ja alati leiab ta endale majas kõige soojema koha.Emastel basenjidel on jooksuaeg tavaliselt üks kord aastas, enamasti sügisel. Selle tulemusena sünnivad enamus kutsikaid novembris-jaanuaris

Ajalugu

Basenji ajalugu ulatub kiviaega. Neid on sagedamini seostatud Egiptuse ja vaaraodega, kes basenjisid väga kõrgelt hindasid. Egiptuse hauakambrite graveeringutes (3000 aastat e.m.a) on nad näha majakoertena, kes istuvad isanda tooli juures. Ühte neist on nimetatud "Xalmes" mis tähendas "Võib-olla" ja vaaraod tagasid sellele koerale hea elu. Cleopatra ja Nefertiti võisid basenjisid kasutada "voodisoojendajatena". Kindla peale armasetab basenji seda tööd ka tänapäeval -puhates parimas toolis, kõige soojemas kohas ja olles koheldud kuninglikult!

Aafrikast välja

Tõug on tänapäevases maailmas algselt tuntud kui Kongo terrier (Congo Terrier). Paris Zoological Gardens-is on 1880 aastal tehtud pilt kolmest basenjist, kelle nimed olid "Boscc", "Dibue" ja "Mowa".
Nad olid väga sarnased tänapäeva standardile. Pärast mitmeid ebaõnnestumisi asutati lõpuks 1937a. Mrs. Burn'i poolt basenji kennel "Blean Basenjis". Nüüdseks on nad populaarsed paljudes maades.


Sobiv tõug Sulle?

Basenji algupärane taust teeb ta mitte igaühele sobivaks koeraks. Nad on parandamatult uudishimulikud ja igast küljest ebatavalised. Neil on üleolev hoolimatus liiklusesse ja neil puudub nn tänava tunnetus. Neil ei ole loomulikult kohest kuuletumist ja nad ei näe mõtet hetkel huvitava asjaajamise hülgamiseks sel hetkel, kui teda kutsutakse. Seda isegi siis, kui teda on kõrge tasemeni kuulekuses koolitatud. Kui soovid koera kes kuuletub su iga käsu peale, siis pole basenji sinu jaoks.
Teisest küljest, kui sa õpid tundma seda uhket, ustavat, õrritavat, mängulist, rääkivat koera, kes suudab sind üle kavaldada üheksal juhul kümnest, ei taha sa iial enam ühtegi teist tõugu.