Tõu standard

FCI – Standard nr 43 / 24. 01. 2000 / D
BASENJI
PÄRITOLU: Kesk-Aafrika.
EESTKOSTE : Suurbritannia.
KEHTIVA ORIGINAALSTANDARDI AVALDAMISE
AEG:
25. 11. 1999.
KASUTUS:
Jahikoer, seltsikoer.
FCI KLASSIFIKATSIOON:
Rühm 5 Spitsilaadsed ja algupärased tõud.Alarühm 5.6 Algupärased tõud.Töökatseteta.
ÜLDMULJE :Kerge kehaehitusega, peeneluuline aristokraatliku ilmega koer, kerepikkusega võrreldes kõrgejalgne, alatiheatahtlik, tähelepanelik ja intelligentne. Püstiste kõrvadega ja rikkalikult kurdudega kaetud pea, midauhkelt kannab hästi kaardunud kael. Sügavale ulatuv rinnakuluu läheb üle silmatorkavaks taljeks, saba ontihedalt keerdunud. See kokku annab pildi täiuslike proportsioonidega gasellitaolise nõtkusega koerast.
OLULISED PROPORTSIOONID :Vahemaa kuklakühmust laubalõikeni on veidi pikem kui vahemaa laubalõikest ninaotsani.
KÄITUMINE / ISELOOM :Ei haugu, kuid ei ole ka tumm. Tema tüüpiliseks hääleks on segu klunksuvast naerust ja joodeldusest.Märkimisväärne on selle tõu igas mõttes suur puhtusearmastus. Intelligentne, sõltumatu, samasarmastusväärne ja valvas tõug. Võib olla võõraste suhtes reserveeritud käitumisega.
PEA :Kui kõrvad on püsti suunatud, tekib laubale rikkalikult peeni nahakurde; soovitava väärtusega on ka külgsuunaskurrutus, kuid see ei tohi mingil juhul üle kasvada kuni loti moodustumiseni. Kutsika-eas on nahavoldid tunduvaltmärgatavamad, kuid kolmevärvilistel kutsikatel jääb see värvitoonide varjundierinevuse puudumise tõttu vähemsilmapaistvaks.
PEAPIIRKOND :Kolju : Lame, hästi voolitud kujuga ja keskmise laiusega, nina suunas ahenev. Koljuosa külgjooned ahenevadühetasaselt koonuni, mistõttu tekib puhas põsejoon. Üleminek laubalt koonule : Nõrgalt väljendunud.
NÄOPIIRKOND :Ninapeegel : Soovitavalt must. Lõuad / Hambad : Tugevad lõuad perfektsete,korrapäraste ja täiskomplektsete hammastega kääritaolises hambumuses, kusjuures ülemisedlõikehambad katavad vahetult alumisi ja hambad väljuvad lõualuust otse.Silmad : Tumedad, mandlikujulised, viltuse asetusega ja kaugusesse suunatud. Ilme on üsna pinnaline.Kõrvad : Väikesed, teravad, püstised ja veidi kapuutsi kuju meenutavad, peene struktuuriga, asetsevad peas üsnakaugele ette ulatudes. Kõrvatipud asuvad lauba keskkohale lähemal kui kõrvatüve välisservad.
KAEL :Tugev ja hea pikkusega, olemata siiski liiga jäme. Hea kujuga ning kurgualuse osas veidi täidlasem, kuklajoon onelegantse kaarega toonitatud. Hästi õlgadele asetudes rõhutab uhket peahoiakut.
KERE :Tasakaalustatud. Selg : Lühike, horisontaalne.Nimmepartii (lanne) : Lühike. Rindkere : Sügavale ulatuv rinnakuluu. Roided on hästikaardunud, sügavad ja ovaalsed. Alajoon : Ülestõmmatud, moodustab rõhutatud taljeosa.
SABA :Kõrge asetusega, kusjuures tuhara tagumine kaarduv osa ulatub sabatüvest tahapoole; see omalt poolt rõhutabüldmuljet tagavöötme ulatumisest taha. Saba on lülisamba kohale hästi tihedalt ühekordsesse või topeltrõngassekeerdunud ja toetub reiele.
JÄSEMED:
ESIJÄSEMED: Esijalad on sirged ja peeneluulised. Maha toetudes moodustavad nad sirged jooned, seejuures eesosalekeskmist laiust andes. Õlad : Hästi tahapoole suunatud, lihaselised, mitteülekoormatud. Küünarnukid : Rinnakorvile hästi liibuvad. Eestvaatesjäävad küünarnukid roietega samale joonele. Küünarvarred : Hästi pikad.Kämblad : Hea ehitusega, sirged ja liikuvad.
TAGAJÄSEMED: Jõulised ja lihselised. Põlveliigesed : Keskmiselt nurgitunud.Sääred : Pikad. Kannaliigesed : Madala asetusega, mitte sisse- egaväljapoole pööratud.
KÄPAD: Väikesed, kitsad ja kompaktsed tihkete padjanditega, hästi nukilised varbad ja lühikesed küüned.
LIIKUMINE: Jalad peavad liikuma sirgelt ettesuunas nõtke, pika, väsimatu ja hoogsa sammuga.
NAHK: Hästi pehme.
KARVKATE
KARV: Lühike, läikiv ja tihe, hästi peenekoeline.
VÄRVUS: Puhas must valgega; punane valgega; must, piirdevärvus ja valge koos kõrbeväri "meloniseemnetega" (väikesedvärvimärgised silmade kohal), kõrbevärviga koonul japõskedel; must; kõrbevärv valgega;
vöödiline : mustad vöödid punasel taustal, mida selgemalt needpiiritletud on, seda parem. Valget võib olla käppadel, rinnal ja sabatipus, peale selle on lubatud ka valge kaelavõru.
SUURUS ja KEHAKAAL: Ideaalne suurus : Isased : 43 cm turjakõrgus, Emased : 40 cm turjakõrgus.Ideaalne kehakaal : Isased : 11 kg, Emased : 9,5 kg.
VEAD: Kõiki kõrvalekaldeid eeltoodust tuleb lugeda vigadeks, mille aste hindamisel sõltub otseselt kõrvalekaldeulatusest ja selle mõjust koera tervisele ning heaolule.Diskvalifitseerida tuleb kõik koerad, kellel esineb olulisi füüsilisi arenguhäireid või käitumishälbeid.
MÄRKUS: Isastel peab olema kaks nähtavalt normaalselt arenenud ja täielikult munandikotti laskunud munandit.